ICON Mühendislik

+90 312 473 2339 info@icon.gen.tr

Menu

LİKİT YÜZEY SERTLEŞTİRİCİLER

Icon İnşaat & Mühendislik

LİKİT YÜZEY SERTLEŞTİRİCİLER

Tanımı

Sıvı yüzey sertleştiriciler ile betonun yoğunluğunu arttırmak ve yüzeyini sertleştirmek, betonu parlatmaya hazırlamak konusunda oldukça önemli bir basamaktır. Beton yüzeyini mümkün olan en iyi parlaklık derecesine kadar parlatabilmek için yüzey sertleştiricilerin kullanılması gereklidir. Lityum içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler betonun içine penetre olarak çimento ile reaksiyona girerek yüzeyi genleştirerek sertleştirir ve betonun tozumasını tamamen ortadan kaldırır.

Kullanım Alanları

28 günlük kürlenme süresini doldurmuş her türlü beton zemin parlatılabilir. Parlatma için beton zeminin yeni veya eski olmasının bir önemi yoktur. Fakat yeni atılmış ve çok güzel bir şekilde perdahlanmış beton yüzeyler, eskimiş, aşınmış, çok kötü durumdaki beton yüzeylere oranla daha az kazıma, honlama ve parlatma basamağına ihtiyaç duyduklarından, parlatma prosesi de daha hızlı ve ekonomik olur. Yüzeyi çok kirli, çatlaklar ve çukurlar bulunan beton yüzeylerin tamiratı yapılarak parlatılması da mümkündür, tabi ki beton yüzey parlatma basamaklarına başlamadan önce, yüzey ne kadar güzel ve sorunsuz ise parlatma sonrası elde edilecek yüzey de bir o kadar kusursuz ve güzel olur. Sert beton yüzeylerin parlatma prosesi sonucu elde edilen parlaklık düzeyi, yumuşak betonlara oranla çok daha çarpıcı ve estetik olmaktadır.

Eğer parlatılacak zemin çok güzel bir şekilde perdahlanmış, beton döküldüğünde hava kabarcıklarının tamamen çıkartılması için vibrasyonu iyi bir şekilde yapılmış, betonun çatlamasını engellemek için poliproilen fiber katkıları kullanılmış ise parlatıldıktan sonra elde edilecek sonuç da bir o kadar mükemmel ve estetik olmaktadır.

Avantajları
 • Yoğun ayak trafiği ve forklift, kamyon gibi ağır endüstriyel araçların dolaştığı zeminler için en uzun ömürlü ve ucuz zemin seçeneğidir.
 • Diğer alternatifleriyle kıyaslandığında bakım maliyeti en az olan zemin seçeneğidir. Beton bir kere parlatıldıktan sonra 5-10 sene sadece su ve paspas ile temizlenmesi yeterlidir. Çok uzun süreler sonra dışarıdan gelen kum ve benzeri abrasiv maddeler yüzünden yüzeyde çok küçük çizikler oluşabilir. Bu çizikler parlaklığın ilk günkü mertebeden uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu aşamada ise son 2-3 silim basamağı tekrarlandığında, betonunuz ilk günkü parlaklığını geri kazanır.
 • Eski veya yeni projelerde parlatılmış beton kullanılması LEED sertifikası için puan kazanmanıza yardımcı olur.
 • Çevreye karşı dost malzeme ve uygulama prosedürüdür?
 • Yanmaya karşı tamamen dirençlidir.
 • Aşınmalara karşı çok dirençli olduğundan, kullanım ömrü en uzun zeminlerden biri denilebilir.
 • Yüzey mukavemeti çok fazladır.
 • Beton tozumalarını tamamen engellediği gibi beton zeminlerin nefes almasına da olanak sağlar.
 • Uygulaması çok kolaydır ve uygulama sırasında zemin kullanılmaya devam edilebilir. Örneğin bir fabrika, depo, otopark, veya büyük süpermarketlerin beton zeminleri parlatılırken, zemin kullanılmaya devam edilebilir.
 • Kokusuzdur ve uçucu organik bileşikler içermez.
 • Işığı yansıtma özelliği sayesinde aydınlatma masraflarını %40’a kadar azaltır.
 • Asit ve her türlü kimyasallara ve suya dayanıklıdır.
 • CHPS sertifikası (Collaborativefor High Performance Schools). Parlatılmış beton tamamen hijyenik olduğundan ve alerjik olmadığından Amerika’da bütün okul zeminleri parlatılmış betona dönüştürülmektedir.
 • NFSI (NationalFloorSafetyInstitute) Sertifikası. Kaymaya karşı yüksek sürtünme katsayısı.
 • OSHA & ADA sürtünme katsayısı gereksinimlerini fazlasıyla karşılar. Kuru zeminlerde kayganlık parametresi 0,59 ile 0,86 ADA (AmericanDisability) arası, ıslak zeminlerde kayganlık parametresi 0,50 ile 0,79 ADA arası ile parlatılmış beton yüzeyler en güvenli yüzeyler arasındadır.
 • Çevreye dost, “yeşil bina” ürünü olarak bilinmektedir.
 • Beton mekanik olarak elmaslarla bir kere parlatıldığında, herhangi bir kaplama malzemesi gibi soyulması veya kalkması söz konusu değildir. Parlaklığını çok çok uzun süre korur. Paralatıldıktan sonra cila veya parlatıcı kimyasal kullanılmasına gerek yoktur.

Kullanım alanlarına göre detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçiniz.